Mobil +420 606 618 094

Facebook Tweet Rss

Bazalka

Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Bazalku lze použít, jestliže chceme podpořit chuť k jídlu a činnost žaludku. Lidmi je využíváno v současnosti nejméně 7 druhů bazalky.

Echinacea purpurea

Základní informace o bazalce

Bazalka jsou stálozelené rostliny nebo keře s aromatickou vůní, většina rostliny je porostlá chlupy. Většina druhů bazalky obsahuje v listech 0,3 až 1,5 % oleje. Pouze druhy Ocimum gratissimum a Ocimum kilimandscharicum obsahují více než 3 %. Olej z bazalky získávaný z lisovaných semen za studena obsahuje hlavně linalol,estragol a kafr.
Ve světě jsou využívány hlavně tyto druhy bazalky:O.americanum, O.basilicum, , O.gratissimum, O.kilimandscharicum, O.minimum a O.tenuiflorum

Původ:

Pravděpodobně Přední Indie,pěstována je však již od starověku,do střední Evropy se dostala v 16.století,v ČR vzácně i zplaňuje.

Bazalka pravá

Bazalka pravá, latinsky Ocinum basillicum, je bylina, která dorůstá výšky 30 – 50 cm. Lodyha bazalky je čtyřhranná a v horní části je zakončena drobnými kvítky, které kvetou během celého léta. Květy bazalky jsou nejčastěji bílé barvy. Listy bazalky jsou vstřícné, ve spodní části větší a s pilovitým okrajem.
Bazalka má vysoký obsah silice a tříslovin. Bazalku lze použít, jestliže chceme podpořit chuť k jídlu a činnost žaludku. Bazalka účinkuje také proti nadýmání a při zácpě. Bazalkou lze léčit opruzená místa nebo ji použít ke kloktání při zánětech dásní a hrdla.

img

Komplexní program hubnutí

Program je určen pro ty z vás, kteří:chcete zdravě a bezpečně upravit váhu s podporou odborníka

čtěte dál

img

Úpravu jídelníčku na míru

Co to je a komu je určen – redukční, zdravý, vyvážený nebo dietní jídelníček?Dietní jídelníček po internetu .

je sestavován nutričním poradcem na základě podrobného dotazníku.

čtěte dál

Léčitelství:

Užívá se nať (Herba basilici), která se sbírá v době květu seřezáním asi 10 cm na zemí tak, že část listů se ponechá na rostlině a sklízet se tudíž může i vícekrát (2x až 3x)ročně.Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.

img

Bazalka zvyšuje žaludeční činnost (snižuje napětí hladkého svalstva trávícího traktu a zvyšuje vylučování trávících šťáv), snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odhleňování, působí protizánětlivě a mírně antibioticky.


Dle J.A.Zentricha lze zevně použít šťávu z čerstvé bazalky jako podpůrný lék při zánětech středního ucha a na těžko se hojící rány. Protože rostlina zklidňuje, bývá její aplikace vhodná i při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti či některých formách depresí. Bazalka také podporuje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v ústní dutině. Bývá vhodná i při léčbě močového systému a při průduškovém astmatu.
Bazalka se obvykle podává ve formě nálevu, kdy se 1 čajová lžička spaří 150 až 200 ml vroucí vody, ve které se nechá ustát asi 10 minut. Je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí, kdy se používá samostatně nebo ve směsích 1x až 2x týdně. Při prevenci srdeční slabosti nebo astmatu se osvědčila inhalace par vařící se bazalky.

Další užití:

Mladé listy bazalky se užívají k přípravě salátů a sušené listy jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, k ochucování tvarohu a uzenin, ale i do polévek a omáček. Silice získané z bazalky se také užívají při výrobě voňavek.

Pěstování:

Bazalce se daří výhradně v teplých, slunných a chráněných polohách. Semena se vysévají v březnu do pařeniště, na záhony se přesazuje v květnu nejlépe po dvou rostlinách ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Rostlině vyhovuje půda kyprá a na živiny bohatá.


… jíme pro to, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli ...

....... Máte také problém z obezitou?Kontaktujte mne ........

 


Copyright © 2000-2010. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 23. 08. 2013, 17:57:27 +0200 -
Design © 2011 Jaroslav Vimr·