Mobil +420 606 618 094

Facebook Tweet Rss

Echinacea purpurea - třapatka nachová (léčivá rostlina)

Echinacea purpurea

Echinacea purpurea

 Echinacea purpurea, známá též pod názve rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby.Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí.Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny,ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea , Echinacea angustifolia.

 Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea, třapatka nachová, jejíž semena jsou běžně k dostání v prodejnách semen. Možná že ji znáte i pod názvem rudbekie. Název má původ v řeckém slově echinos - ježek pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Je zařazena jako druh sedmikrásky a její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána " indiánská šiška " byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety. Z rostlinyjsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a lonolová, fenolickélátky / kys. kávová, echinaakosid/, polysacharidy. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Polysacharidová frakce extraktu zvyšuje nespecifickou imunitu a má výrazné protivirové a bakteriostatické účinky. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance - pentadecadienu.Praktické využití:Kromě nejcennější čerstvé šťávy, která je jistě nejcennější, ale při styku s kyslíkem dochází k nežádoucím enzymatickým změnám, lze zužitkovat rostlinu vylouhováním v 60 procentním lihu. Zde se na půl litru lihu použijte 14 dkg zelených čerstvých listů nebo ještě lépe květů, každý den se protřepte a po 7 dnech je velmi cenný a plnohodnotný výluh hotov. Pokud jej budete zhotovovat ze sušené nati, bude obsah účinných látek nižší. Preventivně v období viróz se podává jedna minilžička denně, při nástupu choroby zvýšíme na pětinásobek. Přípravek max. po třech týdnech musíme na měsíc vysadit, při dlouhodobém a nepřerušovaném podávání by mohl působit negativně na játra. Protože se nejedná o žádný podpůrný prostředek, ale spouštěč nespecifického imunitního systému, musí být přeparát aplikován do 18 hodin, pak je již bez účinku. V tu dobu už v nás řádí viry. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny. Semena Echinacey - třapatky nachové se prodávají obchodech se semeny, balení obsahuje asi 100 velkých semen, která vyséváme v březnu do studeného pařeniště nebo doma. Kvete většinou až druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Na dobře vyhnojeném, osluněném a propustném záhonu doroste výšky 180 cm a každým rokem produkuje velké množství odnoží. V létě budete udiveni, kolik motýlků otakárků se slétá na květech této podivuhodné, neprozkoumané a zdraví udržující rostliny.

Echinacea purpurea - třapatka

Echinacea purpurea - třapatkaEchinacea purpurea - třapatka

Echinacea purpurea - třapatka

 

Echinacea purpurea

Echinacea purpurea  

img

Komplexní program hubnutí

Program je určen pro ty z vás, kteří:chcete zdravě a bezpečně upravit váhu s podporou odborníka

čtěte dál

img

Úpravu jídelníčku na míru

Co to je a komu je určen – redukční, zdravý, vyvážený nebo dietní jídelníček?Dietní jídelníček po internetu .

je sestavován nutričním poradcem na základě podrobného dotazníku.

čtěte dál

Jak se echinacea uplatňuje:

- posílení imunity
- zánět horních cest dýchacích, chřipka,  angína, nachlazení
- chronické záněty močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty
- zánět středního ucha
- opary
- kožní záněty
img
Echinacea pro prevenci
Echinacea dokáže pomáhat v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění - zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Echinacea pomáhá rovněž při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí.

Echinacea pro léčbu
Echinacea má svou cenu také při některých recidivujících nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha. Někdy se také používá při léčení streptokokových a stafylokokových infekcí, u herpetických ¬infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex. Určitý vliv může snad také mít na některé formy rakoviny, zvláště u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapii a ozařování.
Echinacea lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

… jíme pro to, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli ...

....... Máte také problém z obezitou?Kontaktujte mne ........


Copyright © 2000-2010. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 23. 08. 2013, 17:58:44 +0200 -
Design © 2011 Jaroslav Vimr·