Mobil +420 606 618 094

Facebook Tweet Rss

exotického ovoce

 

 • exotického ovoce

  Po definitivním konci totalitní éry se roztrhl pytel s novými možnostmi, mezi kterými jsme přivítali i dovoz libovolného množství exotického ovoce.
   Většina populace se na konzumaci těchto plodů vrhla jako hladoví vlci a citrusy a jim příbuzní se velmi rychle staly běžnou součástí našeho stravovacího režimu.
   Jako pamětník minulého režimu si dodnes živě vzpomínám na dlouhé fronty, které jsem jako dítě stál v tehdejší Jednotě, když přivezli zásobu banánů.
    Na každou rodinu byl příděl 2 kg - v zoufalé snaze o získání sousta navíc jsem se pokoušel ošidit prodavačku a požadoval kilogramy tři. Moje modlitby bohužel nikdy vyslyšeny nebyly a já smutně odcházel domů s přesvědčením, že s tak malým množstvím naše rodina prostě nebude tak zdravá jako sousedi, kteří bydleli už bez dětí, ale se stejným přídělem banánů.
   Každý z nás tak měl možnost si vychutnat 2 banány a po zbytek měsíce už to bylo "pouze" spektrum barev v podobě jablek, hrušek, broskví a meruněk z babiččiny zahrádky
   Je zvláštní, jakým způsobem se podobný způsob uvažování prosadil i do dnešních dnů. Při pohledu na nákupní košíky v supermarketech plné exotického ovoce nám vlastně spotřebitelská populace nahlas říká, že jsme se za posledních 20 let nijak dramaticky nezměnili.
   Někdo někdy v minulosti prohlásil, že exotické ovoce je bohatým zdrojem vitamínu C a dalších jiných zázraků, které prostě nutně potřebujeme, nejlépe v zimním období, kdy se těchto mikroživin ve stravě v našich končinách nedostává. Nějak ale zapomněl dodat, že se jižní druhy pyšní tzv. ochlazujícím efektem neboli po jejich požití z hlediska termického efektu dochází ke stavům,které jsou v zimních obdobích naprosto nežádoucí. 
   Je mi smutno z vědomí, že jako průměrný člověk této země jsem údajně deficitní v příimu vitamínů, minerálů a antioxidantů, jejichž zdrojem by měla být zelenina a ovoce.
   Je mi smutno z vědomí, že po vypuknutí chřipkové epidemie jako průměrný člověk této země ve stresu z nákazy běžím do lékárny pro zázračný Coldrex a po cestě domů nakoupím pomeranče a citrony, kde obsah klíčových živin je naprosto zanedbatelný z důvodu sklizně ovoce v totálně nezralém stavu.
   Je mi smutno z vědomí, že jako průměrný člověk této země se uprostřed zimy nacpu jídlem, které mě ještě více ochladí a urychlí cestu "do pekel".
    Je mi smutno z vědomí, že jako průměrný člověk této země z toho všeho mám dobrý pocit, jak skvěle se o své zdraví starám.

   Možná je načase vyjít z koloběhu "tabulkové" průměrnosti a rozbít mnohá paradigmata, kterými jsme celá populace po dlouhá desetiletí zbytečně zatěžováni.
    Při nákupu potravin v oddělení ovoce a zeleniny superhypergigamarketu si nostalgicky vzpomenu na paletu barev a chuť všeho, co jsme jako děti zobali na  zahrádce u babičky a přitom toužili po něčem cizokrajném.
  V Bibli se píše: "Tlučte, a bude Vám otevřeno. Proste, a dostanete"...možná by stálo za úvahu mít pod kontrolou naše vlastní přání, často se bohužel obrací proti nám samotným.

   

  ZPĚT NA Průvodce wellness


Copyright © 2000-2010. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 23. 08. 2013, 17:58:50 +0200 -
Design © 2011 Jaroslav Vimr·