Mobil +420 606 618 094

Facebook Tweet Rss

Kostival -Symphytum officinale L.

Každé jaro nebo podzim vyjmeme kořeny ze země, podélně je rozpůlíme a při střední teplotě (50 dc) je usušíme.

Echinacea purpurea

Kostival lékařský, latinsky Symphitum officinale, je rozšířen v Evropě a u nás se často vyskytuje v příkopech, v křovinách u potoků a řek, ve vlhkém houští a na vlhkých polích.

Kostival a jeho vlastnosti

Kostival je statná a vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Kostival má řepovitý a uvnitř bělavý oddenek, který v zemi přechází v silné postranní kořeny. Lodyha kostivalu je nahoře větvená a drsně chlupatá, na stranách je křídlatá. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a zužují se do řapíku. Kostival kvete od června do září a květy jsou postaveny v hroznech. Pětizubá koruna je bílá, nažloutlá, růžová někdy fialová. Semeník kostivalu má čtyři díly a plod se skládá ze čtyř nažek.

Echinacea purpurea - třapatka

img

Komplexní program hubnutí

Program je určen pro ty z vás, kteří:chcete zdravě a bezpečně upravit váhu s podporou odborníka

čtěte dál

img

Úpravu jídelníčku na míru

Co to je a komu je určen – redukční, zdravý, vyvážený nebo dietní jídelníček?Dietní jídelníček po internetu je sestavován nutričním poradcem na základě podrobného dotazníku.

čtěte dál

Kostival a jeho možné použití

Už od středověku patří kostival lékařský mezi významné léčivé rostliny. Sbírán je především kořen, někdy i listy. Kostival dokáže regenerovat tkáně, díky této schopnosti se používá při bolestech svalů a kloubů nebo při zlomeninách. Kostival také tiší bolest, proto je dobrý na bércové vředy, popáleniny i omrzliny. Na zevní léčbu lze použít strouhaný kořen kostivalu, nebo kašičku uvařenou ze sušeného kořene a vody.

Na hnisající drobné rány je účinná kostivalová mast, kdy stačí přidat ke strouhanému kostivalu sádlo. Při vnitřním užití působí proti problémům s trávicím traktem. V současnosti se vnitřní užívání kostivalu moc nedoporučuje, protože obsahuje alkaloidy, u alkaloidů a podobných látek je podezření, že působí jako karcinogeny. Dále obsahuje kostival slizové látky, silice, třísloviny, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice a cholin.


....... Máte také problém z obezitou?Kontaktujte mne ........


Copyright © 2000-2010. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 23. 08. 2013, 18:23:39 +0200 -
Design © 2011 Jaroslav Vimr·