Mobil +420 606 618 094

Facebook Tweet Rss
 • zdraví - lupénka

   Jedno moudré přísloví tvrdí, že je to jediná věc v našem životě, kterou dostaneme zdarma. O vše ostatní musíme bojovat.
   Ne každý se ale narodí úplně zdráv a ne každému z nás je zdraví poškozeno jeho vlastním přičiněním. Velkým neštěstím jsou například situace, kdy z jakýchkoli důvodů dojde k nepřiměřenému zásahu do fungování imunitního systému a vznikne zdravotní problém, se kterým pak zápasíme po dlouhá léta, často i celoživotně.
   Mezi takové strašáky patří i lupénka - nemoc, která kromě vnitřních orgánů postihuje i naši kůži.
   Postižený tak trpí svým způsobem dvakrát, protože projevy choroby jsou často výrazně viditelné na první

  pohled.
   Léčba těchto autoimunitních poruch je velmi složitá.
   Medicína má tendence tvrdit, že je v její moci potlačit její vnější projevy, ne však vyléčit. U mírnějších forem průběhu lupénky se vcelku elegantně daří zlepšit stav natolik, že po určité době takové léčby na první pohled nepoznáme žádné poškození.
   Z úhlu pohledu zdravého životního stylu je potřeba dodržovat určitá pravidla - vyhýbat se kouření, přílišnému vystavování kůže slunečními paprsky, nepít alkohol, nekouřit.
   Významnou měrou se na vývoji psoriázy podílí i acidobazicita organismu - přeloženo do laické mluvy to znamená např. vyhýbat se sladkostem či omezit konzumaci živočišných zdrojů bílkovin v čele s masem.

   I v případech, kdy se chovám vzorně a všechna pravidla poctivě dodržuji, bývá moje snaha o zlepšení stavu likvidována stresovými výlevy. Čím je jich více, tím výraznější projevy výsevu lupénky zaznamenám.
   Důvodem mých myšlenek je ale trochu něco jiného. Medicína ve snaze co nejvíce zlepšit stav pacientů vymýšlí neustále nové, rádoby dokonalejší postupy. Mezi ně patří nejen různé bahenní zábaly, ale i specifika typu ošetření kůže UV zářením.
   Před několika málo dny jsem v médiích zaregistroval zprávu, že v jisté ostravské nemocnici při tomto způsobu ošetření u sedmnáctileté dívky došlo k poruše přístroje a výsledkem byly silné popáleniny na 80 procentech těla.
      Velmi děsivá zpráva.
   Představa, že se svěřím do péče odborníků, kteří mi slíbí pomocí moderní metody jakoukoli úlevu od dlouholetých nepříjemných potíží a skončím jako mrzák,  není nic, s čím bych byl ochoten se smířit.
    Po světě chodí spousta lidí s lupénkou a bezpochyby jsou ochotni slyšet na cokoli, co jim uleví od nepříjemných stavů.
    I přesto, že existují postupy (výše zmíněné), které mohou výrazně pomoci, pacienti vždy budou preferovat metody, které se tváří zázračněji než běžná úprava životního stylu.
    Kolik podobných (a nešťastných) případů budeme muset ještě akceptovat, než nás situace přinutí jít cestou nejmenšího odporu a minimálních rizik?
   Je jasné, že ne každý se orientuje v nabídce možností, které klasická i alternativní medicína nabízí při řešení zdravotních potíží.
   Je jasné, že při dnešním stále se zrychlujícím způsobu života nebudeme ani příliš ochotni se zajímat o všechny tyto varianty - už jenom z důvodu samotného času, který takové pátrání zabere.
   Je ale smutné, že za naše rozhodnutí platíme cenu, kterou už nemáme možnost reklamovat.
    Budu doufat, že těchto pár smělých myšlenek ovlivní alespoň několik hledajících, kteří stále váhají nad klíčovým rozhodnutím týkající se vlastního zdraví.


   

  ZPĚT NA Průvodce wellness


Copyright © 2000-2010. Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 23. 08. 2013, 18:43:37 +0200 -
Design © 2011 Jaroslav Vimr·